Gevolgen van het moederschap bij vrouwen met Multiple Sclerose

In het Nationaal MS Centrum te Melsbroek werden gegevens verzameld over het verloop van MS bij 330 vrouwen. Gemiddeld 18 jaar na het begin van MS had ruim de helft van hen hulp nodig bij het stappen. Om de gevolgen van het krijgen van kinderen te onderzoeken, werden zij ingedeeld in 4 groepen naargelang zij al dan niet kinderen kregen voor en/of na het begin van MS.

De vrouwen die geen kinderen kregen na het begin van MS deden er gemiddeld 8 tot 10 jaar over om hulp in te schakelen bij het stappen. De vrouwen met kinderen geboren na het begin van MS deden er gemiddeld 21 jaar over eer zij hulp nodig hadden bij het stappen. Om deze gegevens in het juiste daglicht te stellen, werd een correctie doorgevoerd voor het verschil in beginleeftijd van MS tussen deze groepen. Na correctie bleef er een significant verschil tussen de vrouwen die kinderen kregen na het begin van MS en de vrouwen zonder kinderen. Vrouwen met kinderen geboren na het begin van MS liepen 39 % minder snel risico om hulp te moeten inschakelen bij het stappen dan de vrouwen zonder kinderen. Wanneer het ziekteverloop van alle vrouwen met kinderen, drie kwart van het totaal, vergeleken werd met dat van vrouwen zonder kinderen, bleek er een significant verschil in het voordeel van de vrouwen met kinderen. Het krijgen van kinderen, voor of na het begin van MS, bleek het risico op een snelle handicap met 34 % te verminderen.

De resultaten roepen verdere vragen op. Wijst dit op een direct effect van zwangerschap of geboorte? Zijn er veranderingen in de levensstijl als gevolg van het krijgen van kinderen die een rol spelen in het ziekteverloop van MS? Verder onderzoek zal ons hierover meer leren.

Het is belangrijk erop te wijzen dat in dit onderzoek groepen van MS patiënten vergeleken werden en dat de gemiddelden van deze groepen verschilden. Voor een individueel aangepast advies i.v.m. zwangerschap en MS, wendt u zich best tot uw behandelende neuroloog.

D’hooghe MB, neurologie, NMSC Melsbroek
Nagels G, neurologie, NMSC Melsbroek
Uitdehaag BMJ, VU Amsterdam

J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2009 Nov 25.